Stannade en natt här på väg hem från en härlig resa i Alperna med barnen. Hotellet såg härligt ut på bilderna!
Bullernivån i rummet från gatan nedanför var chockerande, det finns ingen som helst ljudisolering i fönsterna. Pratade med receptionisten, som menade att det var helt nya fönster, men gav oss öronproppar. Stackars hotell, om fönsterna är helt nya så byts de väl inte på de närmsta 5-10 åren, så problemet lär kvarstå med höga bullernivåer i rummen.
Problem 2 är att luftkonditioneringen funkar superdåligt och rummet jättevarmt & med dålig luft. Öppnar man fönstret, hör man dånet av trafiken.
Vill man bara tvätta av fötterna i duschen efter en dag i stan, är kopplings-packningen inte tät. Det betyder, att när du står böjd över dina fötter med handduschen, droppar kallt vatten från takduschen över din rygg.
Ingen vattenkokare eller kylskåp på rummet, vatten ska man hämta i receptionen och dricka ur glasen i badrummet som smakar av tandkräm från föregående gäst.
Allt kostar; frukost, bagageförvaring, parkering och city-skatt tillkommer vid incheckning.
Jag reser mycket i jobbet med 70-100 hotellnätter/år. Tyvärr var detta dock en resa med familjen, men blev på ett av de sämsta hotellen såhär långt i år.